… o všem, co vás zajímá

Za poslední roky udělala onkologie obrovský krok kupředu. Největší úspěch zaznamenávají hemato-onkologové, kteří léčí rakovinu krve. Svou zásluha na tom má metoda transplantace kostní dřeně.

misa-onkologie Dnes se pacienti s diagnostikovanou leukémií léčí většinou kombinací několika léčebných metod, z nichž nadále klíčovou roli hraje chemoterapie. Protože však pouhou chemoterapií se většina leukémií dlouhodobě nevyléčí, je v současnosti stále více využívána transplantace kostní dřeně.Na počátku transplantačního procesu pacientovi zdravotníci zničí ozařováním a chemoterapií jeho nemocné krvinky a do těla se mu vpraví krvetvorné buňky od dárce, aby se v krevním systému následně rozmnožily a vytvořily vlastně novou krev.

Tak se stane, že pacient vlastně přestane mít svou dosavadní vlastní nemocnou krvetvorbu a jeho krvetvorbu zajistí zdravé krvetvorné buňky dárce.

Falešná je všeobecně rozšířená představa, že se akutní leukémie týká převážně dětí a mladých. Ve skutečnosti je akutní leukémie diagnóza, kterou si nejčastěji vyslechnou od svého doktora lidé kolem šedesátky. Samozřejmě to neznamená, že se dětem vyhýbá! U dětí je naštěstí největší pravděpodobnost, že se vyléčí. V současnosti je dosaženo úspěšného vyléčení až v 90 % případů akutních leukémií malých dětí!

Transplantace kostní dřeně je léčebná metoda, která se používá jak u dětí (nejmladší transplantovaní u nás byla tři dvouměsíční miminka v pražském Motole), tak u starších pacientů (nejčastěji jsou transplantováni pacienti mezi 40 a 60 roky). Není však vzácnost ani pacient po šedesátce, pokud je v dobré fyzické i psychické kondici. Ve FN Plzeň úspěšně transplantovali 71letého pacienta! rakovina

Dárci je odebráno pouhých 5 % jeho kostní dřeně, která se během měsíce bez problému zase dotvoří do původního množství. Hledat vhodného dárce se vždy začíná mezi sourozenci – u nich je velká naděje, že se najde ten, kdo má s nemocným zcela shodné transplantační znaky. Avšak pro přibližně 75 % pacientů, kteří potřebují transplantaci, musí lékaři hledat dárce mezi nepříbuznými, „cizími“ dobrovolnými dárci.

Kde se takový nepříbuzný dárce bere? Počítač ho najde v databázi lidí, kteří se rozhodli, že kdykoliv to bude třeba, pomohou nezištně zachránit život cizímu člověku. Tito dobrovolníci se sdružují ve světě v tzv. registrech dárců dřeně. Dnes je jich celosvětově více jak 22 milionů lidí. V České republice existují dva registry. Větším a známějším je Český národní registr dárců dřeně (ČNRDD) se sídlem v Plzni, který je i mezinárodně akreditovaný. V jeho databázi k 30. 11. 2013 registrovala 43 162 lidí, kteří jsou ochotni poskytnout svou dřeň k transplantaci. Číslo je to úžasné – ČNRDDv současnosti svou kvalitou a kvantitou naprosto konkuruje, možná i dokonce převyšuje registry rakouský, belgický, dánský, švýcarský a podobně, což je obrovský úspěch. Bohužel druhý úhel pohledu říká, že počet dobrovolníků je stále nedostačující. Pro každého 4. pacienta, pro něhož přichází transplantace kostní dřeně v úvahu, se vhodný dárce nenajde. Pomozte tento otřesný údaj zlikvidovat! Jste-li ve věku do 35 let a v dobrém zdravotním stavu, vstupte do Českého národního registru dárců dřeně i vy! DĚKUJEME!

Všechny informace včetně seznamu dárcovských a náběrových center rozesetých po celé ČR najdete na www.kostnidren.cz

Ilustarční foto- zdroj: ddomov.wz.cz

Čechů, ochotných darovat kostní dřeň, je stále více, a přesto pořád málo
Rate this post

Napsat komentář

forinel
facebook google forum_ikona
Kalendář akcí
<< Jan 2020 >>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Nová akce
  • žádné události
Anketa

Jsou vhodné jednotné platové tabulky ve státních nemocnicích?

Loading ... Loading ...