… o všem, co vás zajímá

Až vás postihne srdeční infarkt, vaše šance na přežití bude záviset na zkušenosti a rychlosti těch, kteří vás budou léčit. Rychlý převoz na správné místo, promptní a přesné nalezení příčiny vašich obtíží, okamžité podání léků, zavedení jemné hadičky přes větší tepnu na končetině až do tenké tepny vašeho srdce a rozšíření postiženého místa v ní vysoce specializovaným výkonem vám může zachránit život. To za předpokladu, že se vše stihne v několika desítkách minut a všichni, které budete potřebovat, budou na svých místech.

BettyBoopwithmedicineMezi těmi, na kterých bude váš osud záviset nejvíce, budou zdravotní sestry. Budou to ony, kdo vás k výkonu připraví. Budou muset odměřit dávky léků a infusních roztoků, pod tlakem času, ale přesto klidně a velmi přesně. Bez jejich práce lékař nebude moci výkon provést. Pokud se sestra splete, může vás to stát život.

Sestra bude pozorovat údaje na přístrojích, sledujících vaše k životu nezbytné funkce. Musí jim přesně rozumět a na poruchy přiměřeně reagovat či včas zavolat lékaře. V průběhu dne stejně jako ve dvě hodiny ráno. Nikdo jiný než sestra u vás trvale nebude, pokud nezareaguje sestra, neudělá to nikdo.

Na americkém internetovém serveru yahoo jsme si před časem mohli přečíst tipy, ve kterých povoláních, kromě lékařů a právníků, u kterých je to v USA samozřejmé, je možno dosáhnout platu nad 100 tisíc dolarů ročně, který více než třikrát převyšuje průměr v zemi. Vedle špičkových programátorů a zubařů jde také o sestry v intenzívní péči.

V České republice jsme svědky měsíce trvajících příprav na zvýšení platových tarifů sester o 15 procent. Z médií je možno nabýt dojmu, že jde o málem průlomové opatření, které zabrání odlivu zdravotních sester z nemocnic.

Při pohledu na čísla v nově vydané tabulce platových tarifů zjišťujeme, že začínající sestra se po této revoluční změně může těšit na plat 12 – 13 tisíc korun měsíčně, sestra s deseti lety praxe může dosáhnout snad 20 tisíc.

Srovnání platů sester se zaměstnanci v jiných odvětvích, například finančnictví, je tak (už dvacet let) více než zarážející. Opravdu si někdo myslí, že práce bankovního finančního poradce je dvakrát obtížnější či zodpovědnější, než práce zdravotní sestry? Opravdu někdo věří tomu, že za těchto podmínek bude v českých nemocnicích trvalý dostatek schopných, kvalifikovaných a usměvavých sestřiček?

Platy sester by měly, stejně jako v jiných vyspělých zemích, začínat někde okolo průměrného platu a s lety praxe a rostoucí kvalifikací by se měly postupně šplhat alespoň k dvojnásobku. Pokud by některá vláda dokázala říci, že najde peníze na to, aby se platy sester zvýšily o 15 procent pětkrát za sebou v pěti po sobě následujících letech, bylo by možno hovořit o průlomu. Takto jde jen o jakousi předvolební šarádu či almužnu.

Zdravotnické profese jsou už od roku 1989 decimovány nerovnými podmínkami vůči jiným zaměstnáním. Několik generací zdravotních sester přišlo do praxe ze zdravotních škol a z univerzit s ideály a chutí dělat smysluplnou práci, aby ji po několika letech zklamaně opustily. Pro ženu, která založí rodinu, se kombinace nízkého platu, nočních služeb a přesčasů často stává nepřekonatelnou překážkou.

Výsledky léčby infarktu (a nejen ony) v České republice jsou zatím výborné. Péče je dobře zorganizována do center a šance na přežití je stejně dobrá jako v nejvyspělejších zemích.

Až ale na koronární jednotku přivezou vás, nebuďte příliš překvapeni, jestli sester ve směně nebude plný počet. Kde jsou? Možností je řada. Možná někde někomu počítají procenta hypotéky, pomáhají farmaceutické firmě prodat její výrobky, staly se recepčními anebo už prostě pracují v Německu.

Autor: MUDr. Ivan Peychl

Almužna pro sestry
5 (99.05%) 21 votes

2 komentáře u Almužna pro sestry

Napsat komentář

forinel
facebook google forum_ikona
Kalendář akcí
<< Apr 2020 >>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
Nová akce
  • žádné události
Anketa

Jsou vhodné jednotné platové tabulky ve státních nemocnicích?

Loading ... Loading ...
Nejčtenější články