… o všem, co vás zajímá
operace Nemocnice, která byla doposud chudá, bude od příštího roku ještě chudší. Naopak bohatý špitál si dvojnásobně přilepší. To jsou podle Asociace českých a moravských nemocnic dopady úhradové vyhlášky, kterou na příští rok připravil ministr zdravotnictví Martin Holcát.

„Nelíbí se nám to, je to nespravedlivé,“ hodnotí dokument Stanislav Fiala z asociace.

Vedení resortu přitom ještě na podzim slibovalo, že platby jednotlivým špitálům srovná tak, aby všichni dostávali za stejnou práci naprosto stejné odměny.

Jak totiž nedávno upozornily LN, rozdíly mezi platbami jsou obrovské. Částky, které dostávají lékaři na různých místech například za operaci slepého střeva, se mohou lišit až trojnásobně.

„Nikdo přitom pořádně netuší, proč tomu tak je,“ podotýká ředitel kadaňské nemocnice Josef Mašek. Jiné peníze za stejné operace mohou kasírovat dokonce dva přibližně stejné špitály ležící jen několik kilometrů od sebe.

Vlk se nají a koza zůstane celá

Vedení resortu proto vyšlo nemocnicím vstříc. Jenže jen částečně. Od příštího roku sice zaplatí pojišťovny všem lékařům za určitou operaci stejně, k určitým operacím si ale některé nemocnice budou moci přičíst speciální bonus.

„Ministerstvo rozdělilo všechny diagnózy do čtyř skupin podle obtížnosti. Každé skupině pak přiřadilo určitý koeficient, kterým se odměna od pojišťovny násobí. Nejvyšší koeficient mají ty diagnózy, které mohou léčit jen velké fakultní nemocnice,“ vysvětluje Fiala.

Cena, kterou pojišťovny lékařům za operace platí, už přitom v sobě míru jejich obtížnosti zahrnuje. Asociace se proto chystá v pátek s ministrem o vyhlášce jednat.

Jan Kvaček z ministerstva přiznává, že srovnat platby všem nemocnicím bez rozdílu vedení resortu nemohlo. „Pokud bychom to udělali, některé nemocnice by to z roku na rok položilo,“ vysvětluje.

Zdroj: Lidové noviny

Ilustrační foto- zdroj: nasepenize.cz

AČMN: Rozdíly mezi chudými a bohatými špitály se zvětší
Rate this post

Napsat komentář

forinel
facebook google forum_ikona
Kalendář akcí
<< Feb 2020 >>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1
Nová akce
  • žádné události
Anketa

Jsou vhodné jednotné platové tabulky ve státních nemocnicích?

Loading ... Loading ...