… o všem, co vás zajímá
lékař Lékaři nejsou bohové v bílých pláštích – nejsou neomylní. Jejich chyba však může pacienta stát život.

Medicínské chyby a omyly se odehrávají každý den i v našich nemocnicích.  Podle některých odborníků představují dokonce třetí nejčastější příčinu smrti. Například v USA podle údajů CNN zabijí ročně 250 00 pacientů.

Tady jsou nejčastější chyby, s nimiž se můžete setkat v nemocnicích. Včetně těch českých, jak dokazují uvedené příklady postižených pacientů

Záměna pacientů

Podobné jméno či ročník narození, obdobná diagnóza … Přepracovaný personál nemocnice zapomene důkladně ověřit pacientovu identitu. Zabránit tomu lze tak, že před každou procedurou zdravotníci zkontrolují celé jméno, datum narození a diagnózu, ideálně i kód na plastovém „náramku“ na zápěstí.

U nás je zřejmě nejznámějším případem záměna novorozenců po porodu v třebíčské nemocnici  v prosinci 2006.

Chirurgické suvenýry

Sálový  tým někdy ve spěchu nesprávně spočítá nástroje a chirurgické pomůcky, použité při zákroku. Ty pak zůstanou v těle pacienta a způsobují vážné problémy.  Proto je nutné bedlivě se pozorovat a  okamžitě hlásit každou bolest, otok, horečku či krvácení.

Zdeňka Kopečková podstoupila v říjnu 2009 v ivančické nemocnici gynekologický zákrok. Operace se zkomplikovala a v nastalém zmatku zůstal v  břišní dutině pacientky zapomenutý jeden z chirurgických nástrojů – 28 centimetrů dlouhá špachtle. Žena trpěla obrovskými bolestmi, na omyl se přišlo až po pěti měsících. Před pár dny soud definitivně rozhodl, že nikdo za nic nemůže…

Ztracený pacient

Pacienti s duševními a neurologickými nemocemi (Alzheimer, demence či některé psychické diagnózy) mají často tendence se potulovat. Přitom nemocniční personál obvykle nemá možnost ani pravomoc tyto pacienty omezovat v pohybu – omezovali by jejich lidská práva.
Koncem roku 2009 se z neurologie v pražské nemocnici Bulovka ztratil 30letý pacient, který se měl léčit s rakovinou. Našli ho o několik dní později mrtvého z podchlazení ve špatně přístupném areálu nemocnice.

Falešní doktoři

Psychická porucha nebo „jen“ podvod? Občas se objeví osoby, které se bez licence a bez příslušného vzdělání vydávají za lékaře a „léčí“ nic netušící pacienty. V roce 2010 se řešil případ falešné zubařky v Praze. Šest let lidem trhala zuby, dávala plomby a pomáhala jim při bolestech. Žena však nikdy tento obor nestudovala a ordinovala na základě padělku diplomu.

Dlouhé čekání na pohotovosti

Přeplněné oddělení v nemocnicích může způsobit, že zdravotníci nestíhají a nemají pro nemocné dostatek lůžek. Při dlouhém čekání se může pacientům ještě přitížit, někdy dojde i k úmrtí.

Letos na jaře čekali nemocní na ošetření na interně chebské nemocnice až pět hodin – dokonce i ti s podezřením na infarkt. Jen zázrakem nedošlo k žádné tragické události.

Operace špatného orgánu

Špatný záznam v kartě, obrácený rentgenový snímek či nepozornost, s níž personál na sále zarouškuje nesprávnou část těla může vést k tomu, že chirurg při výkonu „řízne“ do nesprávného místa. Problémem bývají párové orgány – končetiny, ledviny apod.

Zřejmě nejznámějším případem v ČR byl starší pacient, jemuž v roce 2000 lékaři v nemocnici v Hradci Králové odebrali omylem zdravou ledvinu, takže mu zbyla pouze jedna – ta nefunkční…

Špatná hygiena

Pacienti mohou zemřít na nákazu, kterou roznáší zdravotnický personál nebo se šíří ve vodních instalacích či přežívá na přístrojích, nástrojích a pomůckách. Stačí, když se někdo zapomene umýt ruce nebo si nevezme sterilní rukavice.

Loňský test deníku MfD prokázal, že tyto zvlášť nebezpečné a odolné bakterie jsou ve většině nemocnic. V uplynulém roce na tyto nákazy u nás zemřelo 50 lidí.

Probuzení při operaci

Noční můra pacientů a běžný arzenál hororů se občas přece jen stává skutkem. Vinu nese nesprávné dávkování anestetik. Mozek se pak probere, zatímco svaly v těle zůstávají neovladatelně nehybné. Někdy pacient bolest cítí, jindy ne, projevit se ale nemůže.

Podle odhadů studie s názvem Oběti anestezie se jen v USA denně při narkóze probouzí asi stovka pacientů. Zabránit tomu může důkladné sledování činnosti mozku pomocí přístroje v průběhu celého výkonu.

 

Zdroj: žena.centrum.cz

8 šokujících chyb lékařů. Mohou potkat i vás
Rate this post

1 komentář u 8 šokujících chyb lékařů. Mohou potkat i vás

Napsat komentář

forinel
facebook google forum_ikona
Kalendář akcí
<< Jan 2020 >>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Nová akce
  • žádné události
Anketa

Jsou vhodné jednotné platové tabulky ve státních nemocnicích?

Loading ... Loading ...