… o všem, co vás zajímá

Kapacity sester v Česku naráží na svoje limity. V některých menších nemocnicích je podle ministerstva zdravotnictví zvláště víkendové obsazení služeb už na hranici zajištění kvality péče. Resort proto plánuje navýšit minimální počty personálu u lůžek.

sestra na chodběDo nemocnic by tak měli přijít další lékaři a sestry. Změny ale zdržuje dosavadní neshoda na podobě související novely o vzdělávání sester. Počty sester se navíc napříč regiony výrazně liší. Zatímco třeba na jižní Moravě jich je dost, ve většině nemocnic v Praze naopak nedostatek.

Počty zdravotnického personálu i jeho odbornost přesně stanovuje ministerská vyhláška. Třeba péči na očním oddělení pražské Nemocnice Na Bulovce zajišťuje v ambulancích, u lůžek i na sálech celkem 12 lékařů a 20 sester. Jako oddělení velké fakultní nemocnice sice zatím služby pokryje, ovšem s maximálním nasazením všech. Podle tamního primáře Břetislava Brožka to však není personálně jednoduché a sestřičky mají velmi mnoho povinností.

Celé Nemocnici Na Bulovce ale zdravotnický personál stále víc chybí – podobně jako ostatním zařízením zvlášť v Praze a středních Čechách. „Aktuálně poptáváme zhruba třicet sester a deset doktorů, v obou případech v oborech chirurgických i interních,“ potvrzuje mluvčí Nemocnice Na Bulovce Martin Šalek. Na chirurgickém oddělení v pražské Thomayerově nemocnici musí v důsledku výrazného nedostatku personálu sloužit zdravotní sestry třeba i pět dvanáctihodinových služeb v měsíci navíc. Na jednotce intenzivní péče dokonce museli kvůli nedostatku sester snížit počet lůžek.

Česká televize

Ilustrační foto- zdroj: vary.idnes.cz

ČT 24: Počty sester jsou na hranici kvality péče, tvrdí ministerstvo
5 (100%) 1 vote

Napsat komentář

forinel
facebook google forum_ikona
Kalendář akcí
<< Jan 2020 >>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Nová akce
  • žádné události
Anketa

Jsou vhodné jednotné platové tabulky ve státních nemocnicích?

Loading ... Loading ...