… o všem, co vás zajímá

Více než polovinu onkologických pacientů ohrožuje během léčby podvýživa a téměř čtvrtina z nich se nachází ve středním až extrémním riziku podvýživy. Kromě nádoru a jeho léčby je ztráta tělesné hmotnosti nejčastější zdravotní komplikací. U více než 27 % pacientů došlo k nechtěnému váhovému úbytku minimálně o 5 procent během posledního půl roku od začátku léčby. Téměř každý pátý pacient uvádí snížený příjem stravy na méně než polovinu běžně konzumovaného objemu.

onkoVyplývá to z výsledků Nutričního dne v onkologii – unikátního nutričního průzkumu onkologických pacientů, který proběhl 29. dubna na 42 českých onkologických pracovištích u vzorku více než 2400 onkologických pacientů. Vzhledem k tomu, že onkologická léčba je často velmi agresivní a hubnutí nebo nedostatečná výživa pacientů má zcela zásadní význam pro délku a úspěšnost jejich léčby, jde o velmi znepokojivý stav.

Naposledy byl podobný výzkum uskutečněn v letech 2010 – 2012. Počet onkologických pacientů, kteří byli ve středním a vysokém riziku podvýživy, se od té doby snížil o cca 5 %. Mírné zlepšení může být známkou toho, že se onkologové více věnují problematice výživy svých pacientů a mohou od roku 2013 předepisovat speciální přípravky klinické výživy. Za poslední dva roky se Pracovní skupina nutriční péče v onkologii velmi intenzivně zabývala edukací a osvětou onkologů v oblasti nutriční péče.

„Mnoho se toho zlepšilo, ale stále nejsme tam, kde bychom chtěli být. O tomto dluhu vůči našim pacientům víme, mluvíme o něm a posunujeme se dopředu. Kroky směřující ke zlepšení v této oblasti se začínají zúročovat a pracovišť s uceleným přístupem k výživě nemocných přibývá,“ říká prof. MUDr. Jiří Vorlíček, CSc., předseda České onkologické společnosti ČLS JEP.

Podvýživa přitom může ohrozit nejen pacienty hubené, ale v riziku se může ocitnout i pacient na pohled obézní, který nechtěně hubne. Úbytek váhy o 5 % za 3 měsíce, což je například u člověka vážícího 70 kg pouhých 3,5 kg, již může léčbu zkomplikovat. Hubnutí je během závažné nemoci velmi nežádoucí, většinou se totiž jedná o ztrátu svaloviny včetně srdečního a dýchacího svalstva.

Primář MUDr. Viktor Maňásek z Komplexního onkologického centra Nový Jičín vysvětluje, proč ohrožuje nedostatečná výživa právě onkologické pacienty: „Některé nádory, především zažívacího traktu, znesnadňují příjem potravy a využití potravy v těle. Samotná onkologická léčba je často velmi agresivní a má řadu nežádoucích účinků, které dále zhoršují stav výživy. Nejčastěji je to nechutenství, nevolnost, zvracení, průjmy, bolestivé polykání a v neposlední řadě i zhoršení psychického stavu.“

Zatímco se v nemocnicích a ambulancích díky novým možnostem výživy situace zlepšila, mezi pacienty stále přetrvává mnoho mýtů. „Stále je bohužel mnoho pacientů přesvědčeno, že nádor lze vyhladovět nebo pomohou zázračné preparáty, které nemoc vyléčí,“ uvádí MUDr. Petra Holečková, Ph.D., MBA, z Ústavu radiační onkologie Nemocnice na Bulovce. „Díky nutričním terapeutům se nám daří učit pacienty i jejich rodiny, jak správně podporovat onkologickou léčbu náležitou stravou, dobrou psychikou a pohybem,“ dodává MUDr. Holečková.

 

TZ

 

Každý druhý onkologický pacient v ČR je ohrožen podvýživou
Rate this post

Napsat komentář

forinel
facebook google forum_ikona
Kalendář akcí
<< Jan 2020 >>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Nová akce
  • žádné události
Anketa

Jsou vhodné jednotné platové tabulky ve státních nemocnicích?

Loading ... Loading ...