… o všem, co vás zajímá

14.6. patří celosvětovému Dni dárcovství krve. Ten byl vyhlášen Světovou zdravotnickou organizací v roce 2003.

krev Mezinárodní federace Červeného kříže a Červeného půlměsíce, Mezinárodní federace dárců krve a Mezinárodní společnosti transfúzního lékařství, všechny tyto organizace se spojily a vznesly myšlenku vyhlášení Světového dne dárců krve a tím by poděkovala všem, kteří darují krev, protože právě dárci krve zachraňují denně mnoho životů po celém světě.

Dárcovství krve je často jedinou možností, která rozhodne o záchraně člověka. Tento den zároveň upozorňuje na to, jak důležitá je krev pro život.

Ročně proběhne celosvětově až 9 milionů bezplatného dárcovství krve. Cílem této každoroční kampaně je zvýšit povědomí o potřebě bezpečných krevních derivátů  a platí především jako poděkování všem dárcům krve za jejich životy zachraňující činnost.

Světový den dárců krve má oslavovat všechny dárce krve a být jim poděkováním. Situace, kdy je krev nezbytná pro záchranu lidského života, jsou přitom stále častější. Může jít o nejrůznější úrazy, autonehody, ale také závažné operace nebo některé typy onemocnění. Dárci jsou navíc potřeba neustále, protože krev má pouze omezenou dobu použitelnosti a také kolísá potřeba různých krevních skupin.

Jako univerzální dárce se označuje dárce s krevní skupinou 0-, osoba krevní skupiny AB je pak univerzálním příjemcem. Zpravidla se příjemci dává právě jeho krevní skupina. Krev univerzálního dárce se užívá v případech, kdy potřebná krevní skupina není k dispozici nebo v urgentních případech, kdy není čas provádět laboratorní vyšetření pro zjištění krevní skupiny. transfuze

V současnosti je v nemocničních transfúzních zařízeních evidováno 300 tisíc dárců krve a jejích složek (asi o 7 tisíc více než před rokem), k doporučenému počtu však stále „chybí“ cca 100 tisíc dárců. Připojit se k myšlence darování krve může každý zdravý občan.

Krev je životodárná tělesná tekutina. Dospělý a zdravý člověk jí má v těle cca 5 litrů.

Krev obsahuje:

  • bílé krvinky – leukocyty
  • červené krvinky – erytrocyty
  • krevní destičky – trombocyty

Červená barva krve je způsobena červeným krevním barvivem – hemoglobinem.

V určitých situacích se kdokoliv z nás může dostat do situace, že potřebuje krev doplnit nebo vyměnit. Může se jednat o závažné onemocnění, operaci, autonehodu nebo jiný úraz, při kterém dojde k velké ztrátě krve. Na to jsou nachystané krevní konzervy, ale aby jich byl dostatek ve všech druzích, je nutné, aby transfuzní stanice měly neustále vhodné dárce krve.

Historie transfuze krve

První přímá transfuze krve od člověka k člověku byla provedena v roce 1818 v Londýně. V naší zemi se možnosti transfuze a darování krve dostaly povědomí zejména díky chirurgovi Karlu Maydlovi a psychiatrovi Janu Janskému.

Druhý zmiňovaný odborník v roce 1907 objevil čtvrtou krevní skupinu. Po tomto profesorovi se také dodnes jmenuje medaile (dříve plaketa), která se předává za bezplatné dárcovství krve.

Chcete se stát dárcem krve?

Dárcem se může stát zdravý člověk ve věku od 18 do 65 let. Důležitá je zdravotní anamnéza potenciálního dárce. Musí to být zdravý člověk se zdravou krví. Dárcem krve nemůže být člověk, který v minulosti prodělal například žloutenku, syfilis, tuberkulózu, břišní tyfus nebo některé tropické nemoci, dále nesmí trpět onemocněními, jako je cukrovka, epilepsie, hemofilie, těžké formy alergií. Darovat krev nemohou ani lidé, kteří v minulosti absolvovali léčení hormony hypofýzy. Po některých onemocněních může být dárce z dárcovské listiny vyřazen pouze dočasně, na určitou dobu.

Ženy mohou krev darovat maximálně 4 x do roka, muži 5 x, přičemž nejkratší interval mezi odběry je 8 týdnů. Jeden odběr činí asi 450 ml krve. Pokud se přihlásíte poprvé jako dárce krve, budete již evidováni a příslušná nemocnice vás vyzve k další návštěvě.

Nebojte se pomáhat, nikdy nevíte, kdy se vy sami nebo vaši nejbližší dostanou do situace, kdy budou krev potřebovat! Nezapomeňte, že i vaše krev může zachránit život.

Kromě nenahraditelné pomoci má dárcovství krve ještě jednu výhodu. Pokud pravidelně dáváte krev, máte dobrý přehled o svém zdravotním stavu.

Připomenutí si dárců krve a jejích složek a bezplatného dárcovství je stále aktuální, nejen proto, že tak vzdáváme poctu lidem, kteří nezištně zachraňují druhé, ale i proto, že v ČR nedosahuje počet dárců početního stavu doporučeného WHO.

 

 

14. červen – Světový den dárcovství krve
Rate this post

Napsat komentář

forinel
facebook google forum_ikona
Kalendář akcí
<< Dec 2019 >>
PÚSČPSN
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
Nová akce
  • žádné události
Anketa

Jsou vhodné jednotné platové tabulky ve státních nemocnicích?

Loading ... Loading ...