… o všem, co vás zajímá

MEZINÁRODNÍ DEN SESTER je oslavován na celém světě vždy 12. května u příležitosti narozenin FLORENCE NIGHTINGALE (12. května 1820 – 13. srpna 1910).

Illustration of Florence Nightingale Holding Lamp

Při příležitosti oslav Mezinárodního dne sester vyhlašuje od roku 1988 Mezinárodní rada sester (ICN) každoročně klíčová témata v oblasti ošetřovatelství a upozorňuje na celosvětové problémy. Téma na rok 2016 je „Sestry: Hybná síla změn, zvyšování odolnosti zdravotnických systémů“.

Florence Nightingale byla známá jako “Dáma s lampou,” a dodnes je jednou z nejznámějších zdravotních sester na světě. Anglická ošetřovatelka, spisovatelka a průkopnice srovnávací lékařské statistiky byla legendou své doby. Krymská válka, která ji proslavila, byla jen dvouletou epizodou v jejích devadesáti letech života. Narodila se v Itálii 12. května 1820 ve Florencii, po které dostala i své jméno.

„Ti, jimž je dopřáno svobodně a zcela osobně sloužit, měli by toto štěstí přijmout jako lidé, kteří tím získávají pokoru. Vždy by měli být pamětlivi toho, že mnozí by chtěli a dovedli jednat jako oni, ale nemohou. Proto každý, kdo má to štěstí a smí přinášet pomoc a dobro, měl by pochopit, že se mu tím dostává velké milosti.“                   Florence Nightingale

Největším úspěchem Florence Nightingale, bylo povznesení ošetřovatelství na respektované povolání, zvláště u žen. V roce 1860, na základě příspěvků z fondu Nightingale, založila školu pro ošetřovatelky u nemocnice St Thomas. Paní Sarah Wardroperová, vedoucí ošetřovatelek této nemocnice, se stala ředitelkou nové školy. Začínající sestry navštěvovaly roční školení, které zahrnovalo teoretické kurzy, ale převážně se zakládalo na tvrdé práci pod dohledem zkušené sestry. „Slečna Nightingaleová“, jak jí říkaly sestry, podrobně zkoumala zápisky a zprávy školicích sester.

Její prozíravé reformy ovlivnily podstatu moderní zdravotní péče a její spisy doposud slouží jako zdroje informací pro zdravotní sestry, manažery i úředníky.

Ošetřovatelství prošlo v průběhu času zásadní změnou, a to v tom smyslu, že ze sester jako pomocnic lékaře se profese vyvinula jako vysoce kvalifikované povolání, které je pro zdravotnický systém nezbytné. První ošetřovatelská škola v Praze byla založena mezi lety 1874–1881. V roce 1904 byl ustaven Spolek pro povznesení stavu ošetřovatelek nemocných, čímž vlastně došlo ke vzniku oboru ošetřovatelství. V roce 1921 vznikl Spolek diplomovaných sester.

Není pochyb o tom, že sestry jsou nedílnou a nepostradatelnou součástí zdravotnického týmu pečujícího o pacienta. Podílejí se na léčbě a rekonvalescenci nemocného, ale i na prevenci nemocí. Jsou přítomny v průběhu celého života, od narození až po umírání. Přicházejí do kontaktu s pacienty, ale také s jejich příbuznými a blízkými i se svými zdravotnickými kolegy.

V současnosti se sestry vzdělávají na vyšších odborných a vysokých školách. Podle údajů figurují sestry na předních místech v žebříčku prestiže povolání. Společnost tak oceňuje význam tohoto povolání.

Otázkou však zůstává, zda je i finanční ohodnocení sester odpovídající…

Ilustrační foto- zdroj:www.history.com

12. května je MEZINÁRODNÍ DEN SESTER
5 (100%) 1 vote

Napsat komentář

forinel
facebook google forum_ikona
Kalendář akcí
<< Jan 2020 >>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Nová akce
  • žádné události
Anketa

Jsou vhodné jednotné platové tabulky ve státních nemocnicích?

Loading ... Loading ...